Обережно, ми їх втрачаємо! Топ-5 тварин Полтавщини, занесених до Червоної книги
18 травня, 08:30

113 видів тварин, які знаходили на Полтавщині, занесені до Червоної книги України. Деякі зникають на наших очах.

Орлан-білохвіст

Хижий великий птах, розмах його крил може сягати 2 метрів. Раніше селився у борах і заплавних лісах усієї Євразії, а в Україні його зустрічали в лісах понад Дніпром, Дінцем, Дунаєм і Прип'яттю. Бачили й на Полтавщині – в устях дніпрових приток Ворскли, Псла, Сули. 2009 року нараховували 100-200 пар цих красивих птахів. Це рідкісний вид, йому загрожує вирубування лісів, бо він будує гнізда на старих деревах і займає їх роками. Харчується рибою й дрібними птахами, тож збіднення річок і берегів знищують і орлана. Вбивають його і браконьєри.

Фото: Jacob Spinks

Зелена ящірка

З дитинства ми звикли до того, що ящірки бувають сірі й зелені, але чи бачив хтось останніми роками зелену? Авторові поталанило лише в дитинстві. Вона живе на південному заході країни, а також по Дніпру до Києва і по Ворсклі до Полтави, але в дуже малій кількості. Причина вразливості цього виду – вплив людини на ті місця, де вона живе в норах або полює, застосування пестицидів, які її вбивають, вилов красивих тваринок, а також надто холодні зими в окремі роки. У Польщі вона вже вважається зниклою.


Фото: Ірина Кулікова

Річкова видра

Видри в Україні поширені скрізь. Раніше вони жили на водоймах у Європі, Азії, північній Африці. Зараз їй важко виживати: стало менше риби, рептилій, водних птахів і раків, на яких вона полює, ніде вирощувати малечу, бо нори руйнуюють люди. Заболочені стариці й береги осушують, забудовують і засмічують, тож видрам просто ніде жити й полювати. Побачити тварину непросто, бо вона веде нічний спосіб життя. До того ж, на неї полюють.

Фото: http://www.naturephoto-cz.com

Джмелі

У цьому роді – понад 250 видів, із яких сім – у Червоній книзі України. Це джміль вірменський, глинистий, моховий, пахучий, червонуватий, яскравий. Усі вони відрізняються або розмірами, або забарвленням, тому цікаві для колекціонерів, адже зустрічаються на Полтавщині рідко. Та основні загрози для цих великих, але доволі мирних комах – скорочення місць, придатних для гніздування та збору корму, знищення гнізд під час оранки полів, луків або скошування рослин та загибель дорослих особин при обробках полів пестицидами. В останні роки додалася ще проблема: спалювання листя восени і луків навесні. Це майже стовідсоткове вбивання джмелів, бо багато з них будують гнізда на поверхні землі або в нірках. Загроза від зменшення кількості джмелів у тому, що тільки вони є опилювачами деяких овочевих культур. Саме тому їх експортують.

Фото: Red Valerian, Genova, Italy

Кажани

Кажани – це цілий підряд, в якому є роди і понад тисяча видів. Вони поширені, але чисельність знижується. Усі відомі станом на 2009 рік (остання на сьогодні редакція) види кажанів української фауни внесені до Червоної книги України. На Полтавщині у Червоній книзі власне кажанів – два види: пізній і північний, а ще є вухань (в нього більші вушка), вечірниця мала й водяна (вони рудуватого кольору й вилітають на полювання найпершими серед усіх кажанів), а також два види нетопирів та лилик двоколірний. Загрози їхньому існуванню – винищення дерев, у дуплах яких вони можуть жити, непокоєння людьми там, де вони знайшли прихисток (горища, старі будівлі, скелі, печерки), а також негативне ставлення людей. Кажани для нас безпечні, харчуються комахами, полюють ввечері і вночі, вдень сплять. Люди їх не цікавлять, а якщо вже трапилася зустріч – то тваринка або налякана, або втратила орієнтацію, або поранена. Їхня "робота" – регулювання чисельності комах, зокрема, і шкідників. Через пристосованість до життя вони майже не мінялися протягом десятків мільйонів років. А через "заточеність" для польотів вони порівняно небагато дають потомства: в однієї самиці на рік може народитися лише 1-2 мишеня. Тому заважання їхньому природному життю може призвести до того, що популяції просто не зможуть розмножуватися.

Фото: http://www.naturephoto-cz.com

Євген Бриж, PTV Полтавське Телебачення

Щоб дізнаватися новини першим — підпишися на нас у ViberTelegramFacebook.