Полтава у космосі: 30-кілометровий астероїд носить назву нашого міста
22 червня, 08:00

Полтава – не лише місто на Землі. Далеко в космосі, між орбітами Марса та Юпітера обертається 30-кілометровий астероїд, що має назву "Полтава".

Його відкрили 2 вересня 1981 року в Криму, в Кримській астрофізичній обсерваторії. Російський астроном Микола Черних (помер 2004 року), разом із Полтавою, відкрив 537 малих небесних тіл, а очолювана ним група (де працювала і його дружина) – понад 1200. Спершу відкриті астероїди називали іменами один одного, назвами рідних місць, а потім черга дійшла до імен учених, письменників і назв міст.

До того, як стати Полтавою, астероїд мав позначення (2983) 1981 RW2. Його розміри – 30,86 км, тобто більше нашого міста. Він обертається навколо Сонця за 4.8 року. У січні 2020-го на своєму шляху наблизиться найближче до нього, однак це все одно буде у два з половиною рази далі, ніж Земля.

Ось так виглядає орбіта астероїда Полтава (білий колір) відносно Землі (блакитний) та Сонця (жовтий) станом на 22 червня, суботу.

Астероїд – це порівняно невелике небесне тіло, яке обертається навколо Сонця. Астероїди менші за планети, можуть мати неправильну форму й не мають атмосфери. Нині відкрито сотні тисяч астероїдів у Сонячній системі.

Полтава обертається у Головному поясі астероїдів. Це кільце із, як вважають, мільйонів тіл між орбітами Марса (на світлині – червоний) і Юпітера (оранжевий). Найбільша планета Сонячної системи Юпітер сильно притягував пил і каміння у цьому поясі, вони розганялися до більших швидкостей, жорсткіше зіштовхувалися і не могли "злипнутися" в більші об'єкти, наприклад, планету.

Астероїди потенційно можуть бути небезпечними для Землі, коли їхня орбіта перетинається з нашою або проходить близько. Однак Полтави це не стосується – вона далеко від нас. Побачити її можна за допомогою сильних телескопів.

Євген Бриж, PTV Полтавське Телебачення.

Щоб дізнаватися новини першим — підпишися на нас у ViberTelegramFacebook.