Похорони — це завжди чималі витрати, і з кожним роком ціна тільки зростає. Журналісти Poltavske.TV дізналися, скільки коштує провести людину в останню путь у 2018 році.
Смерть не питає часу, коли прийти. І якщо хтось до неї готується заздалегідь, відкладаючи гроші на похорон, то для інших вона може стати трагічною несподіванкою. Аби провести людину в останню путь, потрібні чималі кошти. Скільки саме, ми й спробували дізнатися.
Ось стандартні витрати на похорон: послуги морга, перевезення тіла, копання могили, домовина, вінки та хрест або ж кремація та місце в колумбарії, ритуальний транспорт, послуги священика.
Почнемо з морга. В обласному патологоанатомічному бюро нам повідомили, що роблять розтин тіла людини, яка померла природною смертю або ж через хворобу.
"Це медична послуга, і, слава Богу, на сьогодні вона безкоштовна", — говорить виконувач обов'язків начальника бюро Вадим Українець.
Та доведеться викласти гроші за зберігання тіла. Це коштує 130 гривень за добу. За бажанням родичів співробітники морга можуть підготувати тіло до поховання або кремації. Це — ще 150 гривень. Бальзамування коштує 340 гривень. За послуги перукаря беруть 50 гривень, косметолога — 47 гривень.
Наступний пункт — ритуальні атрибути. Аби довідатися про цінову політику, вирушаємо до магазинів.
"Найдешевша домовина у нас 770 гривень — це шовкова, найпростіша. Взагалі середня ціна — 950 гривень. Увесь комплект речей, які потрібні для поховання, — близько двох тисяч. Це подушка, покривало, хустка, свічки, рушники", — розповіла продавчиня Світлана, яка торгує ритуальними товарами.
У цьому ж магазині є й хрести.
"200 гривень — це найпростіший. Металеві — 300–400 гривень", — додала жінка.
Для порівняння ми написали запит в комунальне підприємство "Спецкомбінат похоронно-ритуального обслуговування", де мінімальна ціна на труну виявилася більшою. У їхньому магазині, що розташований на центральному кладовищі, приміром, труна коштує від 1024 гривень.
Далі — вінки. Надія Іванівна, яка торгує на центральному ринку, показує найдешевші та найдорожчі позиції.
"Найменші — за 70 гривень. Найдорожчі — це найбільші. Їх вартість — 350 гривень", — зазначила жінка.
Далі дізнаємося розцінки на послуги священика. Йдемо до Олександра Дедюхіна, настоятеля Свято-Миколаївського храму Київського Патріархату.
"Коли людина приходить, ми кажемо: "скільки можете". Тобто це може бути й безкоштовно, а можуть бути досить великі суми. Але бувають такі варіанти, коли нас просять приїхати своїм авто, тоді ми просимо, аби компенсували паливо", — пояснив настоятель.
Нам допоможе наш колега. Він спробує дізнатися ціну на відспівування померлого в різних церквах, не вказуючи, що він журналіст.
— 350 гривень, а там що ви ще захочете.
— А які є ще послуги? — уточнюємо.
— Ще потрібен вінчик на голову, покривало, дозвільна молитва, хрест у руки. Це ще десь 150 гривень, — зазначили у храмі Іоана Воїна УПЦ МП.
"Похорон із кладовищем та хором — 400 гривень. Без хору — 350 гривень. Батюшку потрібно забрати. Якщо немає машини, можна на таксі", — розповіли у Свято-Покровській церкві УПЦ КП.
— Скільки це все коштує?
— 400 гривень.
— Батюшку потрібно забирати?
— Так, батюшку і двох півчих, — повідомили у церкві Серафима Саровського УПЦ МП.
Наступний пункт — вартість місця для поховання. Працівники адміністрації центрального міського кладовища, що на вулиці Данила Апостола, не захотіли на камеру оголошувати цінову політику на цвинтарі та колумбарії — сховищі для урн із прахом померлих.
"Тут нікого немає. Директора немає. Без коментарів", — через зачинені ворота прокричали робітники кладовища.
Натомість двірник кладовища, якого ми зустріли на території, розповів: купити місця в колумбарії та на кладовищі неможливо. Їх просто немає. Зараз тут ховають або АТОвців, або тих, хто заздалегідь зайняв ділянку.
"Другі й треті місця є, які були у людей. Вони приходять із документами, пишуть спеціальну заяву, що поховані на кладовищі родичі, і все це потім додається до документів", — говорить Анатолій.
Знову просимо допомоги в наших колег. Вони спробують купити місце та дізнатися про вартість роботи копачів.
— Місце взагалі-то за законом дають.
— Воно безкоштовне?
— Так.
— Тільки за могилу заплатити?
— Так.
— Кладовище зачинено. Це або на Затурино, або на Розсошенцях, якщо там місце залишиться. Так, це наші кладовища.
— Скільки, наприклад, копачі коштують?
— Якщо біля когось, то 1500 грн, якщо на новому місці, то 1130 грн.
Натомість, у відповідь на офіційний запит нашому телеканалу відповіли, що копання могили вручну коштує дешевше — 911 гривень.
А місце для поховання на кладовищі відповідно до статті 25 Закону України "Про поховання та похоронну справу" надається безоплатно, земельні ділянки підприємство у власності не має та відповідного виду діяльності щодо продажу земельних ділянок не здійснює".
Тепер щодо цін на кремацію. Найближчі крематорії — у Харкові та Києві. Перший співпрацює з ритуальним агентством Полтави.
"Машина зранку від'їжджає та ввечері приїжджає з документами, з урною. Це буде коштувати 11 тисяч. Труна потрібна, ціна у нас — від 800 гривень, і що ви ще там захочете", — відповіли телефоном у Харкові.
До другого крематорію, що в Києві, перевезення тіла з Полтави обійдеться приблизно в сім тисяч гривень. За інші послуги доведеться заплатити окремо.
"Дві з половиною тисячі гривень приблизно коштує сама кремація. Сюди входить спалювання, оренда залу та сама урна. Можна зробити прискорену кремацію. Це буде коштувати плюс до суми ще 1200 гривень", — повідомили у Києві.
Щодо колумбарію: табличка коштуватиме понад 1000 грн, окремо рахують за гравіювання. Встановлення — ще 200 гривень.
Якщо ж хоронили на цвинтарі, доведеться згодом заплатити ще й за пам'ятник. Пан Ігор, який займається нанесенням портретів на нагробні плити, розповів про ціни.
"Від 3600 приблизно, і це — найменший. Це повністю укомплектований пам'ятник: плита із написом", — демонструє готову роботу чоловік.
Додатково 1000 гривень беруть за встановлення пам'ятника. Найдорожчі замовлення у їхньому магазині сягали таких сум:
"Десь 200 тисяч гривень, до 300 тисяч", — пригадує художник.
Підіб'ємо підсумки.
Якщо ви робитимете кремацію в Києві — це коштуватиме від 9500 гривень. У Харкові — від 11 тисяч гривень.
У разі традиційного похорону послуги копачів потягнуть від 1100 грн. Домовина коштуватиме від 770 гривень, дрібні погребальні атребути — приблизно 2000 гривень, вінки — від 70, хрест — від 250. Послуги священика обійдуться від 350 грн. Перевезення тіла — від 800 гривень. Послуги морга — мінімум 250 гривень. Місце на кладовищі має надаватися безкоштовно.
Тож виходить, що мінімальна вартість традиційного похорону за офіційною інформацією — 5,5 тис. грн. Натомість ми зробили опитування у Фейсбуці, скільки полтавцям коштувало поховати людину. У відповідях звучали суми від 8 до 25 тисяч гривень.
Анна Морозова, Станіслав Пантелей, Олег Демиденко, Ярослав Журавльов, Станіслав Авдєєв, Рузанна Давітян, Poltavske.TV